Czarne Kamienie

Dział założony z myślą o seriach i cyklach książkowych. Tu wszystko o naszych ulubionych bohaterach i ich przygodach ukazujących się w częściach.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul
Posty: 781
Rejestracja: 30 paź 2009, 00:07

Czarne Kamienie

Post autor: Anne »

Autor: Anne Bishop
Tytuł: Córka Krwawych, Dziedziczka Cieni oraz Królowa Ciemności
Cykl: Trylogia Czarnych Kamieni
Tom: I, II, II
Tłumaczenie: wszystkie przełożył Jakub Szacki
Język oryginału: angielski
Liczba stron: tom pierwszy 365, tom drugi 429, tom trzeci 413
Rok wydania: w Polsce pierwszy tom wydano 10/2008 a pozostałe w 2009 roku.
Oprawa: miękka
Wymiary: 150x215 mm
Wydawca: Initium

Czas w jakim przeczytałam: Przeczytanie wszystkich trzech zajęło mi ok 5 dni.

Recenzja: Akcja rozgrywa się w świecie Mrocznego Królestwa którym rządzą tak zwani Krwawi czyli rasa czarowników i czarnoksiężników którzy noszą magiczne Kamienie. Wszystko się rozpoczyna kiedy jedna z Czarnych wdów (kobiet które tkają splatanie sieci z których czytają przyszłość przepowiada nadejście Czarownicy która swoją mocą będzie przewyższać wszystkie jakie były do tej pory a nawet więcej niż sam Lord Piekieł.
W książkach główna role dogrywają kobiety (w ostatnim tomie jest wytłumaczone dlaczego) i to one sprawują władzę. Zazwyczaj są brutalne i okrutne w stosunku do mężczyzn i nie raz wykorzystują ich tylko dla przyjemności.
Polecam wszystkim te trzy książki ponieważ moim zdaniem warto poświęcić dla nich czas. Niestety tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia gdyż w książkach jest mnóstwo literówek które czasem przeszkadzają w czytaniu. Wielki plus ma wydawnictwo ode mnie za oryginalne okładki które mają swój urok.


Ocena: Moja ocena to 10 ponieważ pierwszy raz książka aż tak mną zawładnęła.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2013, 16:23 przez Anne, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Oksa
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 1824
Rejestracja: 07 lut 2010, 14:34

Trylogia Czarnych Kamieni

Post autor: Oksa »

Czarne Kamienie #1 - Córka Krwawych

Autor: Anne Bishop

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 10/2008
Tytuł oryginalny: Black Jewels: Daughter of the Blood

Opis z okładki: Pierwszy tom cyklu fantasy autorstwa Anne Bishop.

W świecie Mrocznego Królestwa, przepełnionego zdradą i korupcją, zasady ustalają Krwawi - rasa czarownic i czarnoksiężników, których moc określają magiczne Kamienie...

Przed ponad 700 laty czarownica sabatów Klepsydry ujrzała spełniającą się starożytną przepowiednię - nadejście najpotężniejszej Królowej w historii Krwawych, żywego mitu, Czarownicy, która posiadać będzie więcej mocy niż sam Wielki Lord Piekła.

Przepowiednia zaczyna się spełniać...

Czarne Kamienie #2 - Dziedziczka Cieni

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 5/2009
Tytuł oryginalny: Black Jewels: Heir to the Shadows

Opis z okładki: Od stuleci Krwawi czekali na przybycie Czarownicy - wcielenia magii, ale Jaenelle, młodą dziewczynę, wybraną na mocy przepowiedni, dręczą toczące się wokół niej walki, nie wszyscy bowiem oczekują jej jako zbawczyni. Niektórzy odrzucają ją jako żywy mit lub nie chcą uwierzyć w jej istnienie, inni pragną uczynić z niej marionetkę, by wykorzystać jej moc do własnych celów.

Tylko czas i miłość opiekunów Jaenelle były w stanie uleczyć jej fizyczne rany, lecz umysł, wciąż kruchy i delikatny, z trudem może ochronić ją przed koszmarnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Nic jednak nie uchroni jej przed przeznaczeniem - a dzień rozrachunku jest coraz bliższy. Gdy powrócą wspomnienia... gdy jej magia dojrzeje... gdy będzie zmuszona pogodzić się z losem...

Tego dnia mroczne Królestwa dowiedzą się, co to znaczy być rządzonym przez Czarownicę.

Czarne Kamienie #3 - Królowa Ciemności

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 10/2009
Tytuł oryginalny: Black Jewels: Queen of the Darkness

Opis z okładki: Po złożeniu ofiary Ciemności Jaenelle Angelline panuje jako Królowa Ebon Askavi, strażniczka Królestwa Cieni. Aby ochronić swój lud i ziemię przed skażonymi Krwawymi, musi stoczyć bitwę, wyzwolić straszliwą moc Czarownicy i na zawsze zniszczyć wszystkich swoich wrogów.

Jednak do walki nie może stanąć sama. Do królestwa przybywa oswobodzony z szaleństwa Daemon, przeznaczony jej Małżonek. Jego bezgraniczna miłość cementuje Ciemny Dwór i umacnia rządy Jaenelle, jednak nawet ich wspólna siła może być niewystarczająca, by powstrzymać nadciągające zło.

Tylko największa ofiara ze strony Jaenelle może ocalić tych, których kocha – i królestwo, które przysięgła strzec.

Czarne Kamienie #4 - Serce Kaeleer

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 4/2010
Tytuł oryginalny: The Black Jewels: Dreams Made Flesh

Opis z okładki: Jaenelle jest najsilniejszą Czarownicą na świecie, stanowi wcielenie wieków marzeń i nadziei. Łączą ją bliskie stosunki z trzema najsilniejszymi wojownikami Krwawych: Saetanem, Wielkim Lordem Piekła, który uczy ją magii i adoptuje ją jako swą duchową córkę, Lucivarem, uskrzydlonym eyrieńskim Księciem Wojowników, który zostaje jej obrońcą, i niemal nieśmiertelnym Daemonem, który narodził się, by zostać kochankiem Czarownicy. Jaenelle zajęła należne jej miejsce Królowej Ciemności i przywróciła porządek i spokój w Królestwach... ale koszt był ogromny.

W czterech niezwykłych opowieściach Anne Bishop przedstawia nam pochodzenie magicznych Kamieni, miłość Lucivara do prostej czarownicy, starcie Saetana z Kapłanką oraz wybór, jakiego musi dokonać Jaenelle pomiędzy magią a szczęściem z Daemonem...

Opowiadania:
► Pokaż Spoiler
Czarne Kamienie #5 - Splątane sieci

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 9/2010
Tytuł oryginalny: Black Jewels: Tangled Webs

Opis z okładki: Zaproszenie podpisano "Jaenelle Angelline".

Pierwsza przybywa na miejsce Surreal SaDiablo, była kurtyzana i zabójczyni. Zostaje jednak uwięziona w koszmarze splątanych sieci stworzonym przez Czarne Wdowy. Jeśli użyje do obrony Fachu, narazi się na uwięzienie w domu już na zawsze.

Jednak to nie Jaenelle wysłała zaproszenie.

Teraz Jaenelle wraz z rodziną muszą ratować Surreal i pozostałych uwięzionych, uważając, by samym nie dać się złapać. Muszą również odkryć, kto stworzył to upiorne miejsce i dlaczego chce pozbawić życia członków rodziny SaDiablo.

Tylko jeden Krwawy mógł zastawić taką pułapkę...

Czarne Kamienie #6 - Niewidzialny pierścień

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 1/2011
Tytuł oryginalny: Black Jewels: The Invisible Ring

Opis z okładki: Gdy Jared, młody wojownik z Shaladoru noszący Czerwony Kamień, trafia do niewoli, na dziewięć długich lat zostaje skazany na świadczenie usług seksualnych. Wreszcie, nie mogąc dłużej znieść wykorzystywania i upokorzeń, zabija swą właścicielkę i trafia na targ niewolników. Tam kupuje go Szara Pani - Królowa z Dena Nehele, osławiona opinią, że nabywani przez nią niewolnicy znikają bez śladu.

Szara Pani wraz z grupą kupionych niewolników wyrusza w drogę powrotną na swoje terytorium, uciekając przed ludźmi Dorothei SaDiablo, Najwyższej Kapłanki władającej większością Królestwa Terreille. Jared jest gotów na śmierć, ale bardzo szybko przekonuje się, że ani jego nowa właścicielka, ani towarzysze niedoli nie są osobami, za które się podają. Każdy skrywa mroczną tajemnicę, a co najgorsze - jest wśród nich zdrajca pracujący dla Dorothei. Wkrótce młody wojownik staje przed trudnym wyborem: odzyskać wolność czy zachować honor. Od jego decyzji zależy nie tylko jego życie, ale i przyszłość wszystkich Krwawych.

Czarne Kamienie #7 - Przymierze Ciemności

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 4/2011
Tytuł oryginalny: The Shadow Queen

Opis z okładki: Dena Nehele leży w gruzach. Okrutne królowe rządzące tym terytorium zginęły podczas burzy mocy, która przetoczyła się przez Królestwa, oczyszczając je ze skazy Dorothei SaDiablo. Po latach walk z plebejuszami zostało tu zaledwie stu Książąt Wojowników - bez przywódcy i bez nadziei.

Theran Szary, ostatni potomek rodu Jareda i Lii, ma tylko jeden cel - podnieść z ruin Dena Nehele. Jednak najpierw musi znaleźć Królową, która zna Protokół, przestrzega kodeksu honorowego Krwawych i żyje wedle Starych Obyczajów.

Cassidy to opuszczona przez cały dwór Królowa. Jest nieatrakcyjna i uważa się za niewystarczająco silną. Kiedy jednak zostaje wybrana na władczynię Dena Nehele, ponownie musi przekonać zgorzkniałych mężczyzn, by zechcieli jej służyć.

Jednym z nich jest Gray, kuzyn Therana i Książę Wojowników, którego umysł i ciało zostały złamane torturami przez zepsute królowe Dena Nehele. Coś w nowej Królowej sprawia jednak, że mimo traumatycznych doświadczeń Gray pragnie jej służyć - odzyskując jednocześnie wiarę w to, że znów potrafi być silnym mężczyzną. Tylko Cassidy może przekonać Graya - i samą siebie - że nawet najgłębsze rany można uleczyć, czasami wystarczy tylko iskierka nadziei.

Czarne Kamienie #8 - Pani Shaladoru

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Black Jewels: Shalador's Lady


Opis z okładki: Przed wiekami Shaladorczycy, uchodźcy ze zniszczonego terytorium, znaleźli schronienie w Dena Nehele. Nim jednak zdążyli zadomowić się w nowym miejscu, władzę przejęły tam okrutne królowe. Zabraniały uchodźcom kultywowania rodzimych tradycji, a tych, którzy ośmielali się stawiać opór, bezwzględnie karały. Shaladorczycy - skazani na życie w rezerwatach - nigdy nie nazwali tej krainy domem.

Po oczyszczeniu Terreille ze skazy Dorothei SaDiablo władzę w Dena Nehele obejmuje Cassidy - Królowa nosząca Różowy Kamień. Stawiając czoła wielu przeciwnościom, stara się odbudować terytorium i udowodnić, że potrafi godnie władać zarówno nim, jak i jego ludem. Choć wie, jak trudne to wyzwanie, nie zdaje sobie sprawy, że będzie zmuszona wezwać moce, które omal nie pozbawią jej życia. Oddany Cassidy Gray pomoże jej wyjść z tej próby obronną ręką, jednak już niebawem będą na nią czyhać kolejne niebezpieczeństwa. Czarne Wdowy dostrzegają w splątanych sieciach niepokojącą wizję - nadchodzi coś, co na zawsze zmieni i Dena Nehele, i jego Królową.

Czarne Kamienie #9 - Świt Zmierzchu

Obrazek

Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 1/2012
Tytuł oryginalny: Black Jewels: Twilight's Dawn


Opis z okładki: Świt Zmierzchu to podobnie jak Serce Kaeleer zbiór czterech opowiadań uzupełniających naszą wiedzę o zdarzenia, które rozgrywają się na kartach poszczególnych tomów sagi Czarnych Kamieni.

Dowiemy się między innymi:
► Pokaż Spoiler

Moja opinia: Są tu jak widać cztery wydane książki, ale jest to zdecydowanie trylogia, ponieważ czwarta część jest zbiorem czterech opowiadań. Ostatniej jeszcze nie czytałam - i już się nie mogę doczekać, bo dzisiaj ją złapałam w swoje rozhisteryzowane dłonie. Naszła mnie w związku z tym ochota, na podzielenie się z Wami moją opinią o tej wspaniałej serii (po angielsku wydane są jeszcze dalsze kontynuacje i książki osadzone w świecie Czarnych Kamieni).

Mam tylko jedną prośbę do tych, którzy się skuszą i zaczną czytać. A raczej dwie. Po pierwsze, przyznaję, można się trochę na początku pogubić w ilości imion, przypasowaniu ich do miejsc i funkcji, akcja też może się wydawać na początku trochę oporna. Ale warto. Każda część trylogii ukazuje poziom wyższy od poprzedniej, w każdej jest pełno emocji, opisanych ładnym stylem i językiem oraz dopracowanych do granic możliwości postaci, do których się przywiązujemy, ich dalsze losy ciekawią i ogólnie nie są nam obojętni.

Druga sprawa... ech książka jest oznaczona jako dla dorosłych, w jednej z opinii pewna "Czytelniczka" napisała, że treść jej jest odrażająca, jak można było zrobić z tego sztukę, a ludzie, którym się to podoba muszą być chyba zboczeni. Hmm, nie odczułam u siebie takich odchyłów, więc chyba jestem uratowana, ale sedno sprawy tkwi w tym, że autorka pokazała świat (rządzony przez kobiety) okrutny, brutalny, w którym nie brak jest oczywiście dobroci i szlachetności, ale odwróciła pewne zależności - ciemność nie jest zła, nosi w sobie też znamiona dobra. A gdzie kobieta i mężczyzna, tam i namiętność lub nienawiść, jak również seks, niekoniecznie delikatny czy... normalny. Jest dziko, jest brutalnie, ale czy w naszej rzeczywistości tak nie jest? Bishop opisała ją wplatając w historię magię i fantastykę oraz stosując odwróconą hierarchią. Co by było gdyby to kobiety miały najwięcej do powiedzenia na tym świecie? Nie są one niestety mniej pozbawione skrupułów niż mężczyźni.

Zachęcam - bo warto. Bo jest piękna. Bo w II i III części popłakałam się jak głupek, czego już wieki nad książką nie robiłam. Nie każdy się wczuje, bo i nie każdemu może podpasować. Ale jeśli to zrobi, to witam w gronie ;-)
Ostatnio zmieniony 10 maja 2012, 09:47 przez Oksa, łącznie zmieniany 3 razy.
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

@lma

Post autor: @lma »

"C??rk?? krwawych" czytaÂ?am doÂ??? dÂ?ugo, ale nie, Â?e byÂ?a nudna, ale brak czasu a sama lektura do Â?atwych i lekkich nie naleÂ?y.
Â?wiat, kt??ry przedstawiÂ?a nam autorka jest niezwykle mroczny i brutalny. Przemoc jest tak jakby na porzÂ?dku dziennym. Po przeczytaniu jednej z pierwszych scen (szczury) zrobiÂ?o mi si?? sÂ?abo, ale nie poddaÂ?am si?? i czytaÂ?am dalej.
Ciekawym pomysÂ?em byÂ?o uczynienie z kobiet rzÂ?dzÂ?cych Kr??lestwami.
Przyznam, Â?e czyta si?? tÂ? ksiÂ?Â?k?? dosy?? ci??Â?ko. Niekt??re fragmenty musiaÂ?am czyta?? dwukrotnie, a do niekt??rych jeszcze wracaÂ?am... MiaÂ?am problem z zapami??taniem imion i nazwisk bohater??w, jednak z czasem przywykÂ?am do stylu pisania autorki. Pisarka wrzuca czytelnika (ha, mam na myÂ?li siebie) na "gÂ???bokÂ? wod??". Ci??Â?ko si?? z poczÂ?tku poÂ?apa?? w opisach Â?wiata i mocy kamieni, kto z kim...

Ko??c??wka jest masakryczna jednym sÂ?owem, niekt??re sceny mogÂ? obrzydzi?? czytanie, jednakÂ?e.... Jest to kawaÂ? porzÂ?dnej fantastyki, absolutnie nie dla gustujÂ?cych w romansach, chociaÂ? jakby si?? tak czÂ?owiek dÂ?uÂ?ej zastanawiaÂ?...
Z bohater??w, najbardziej barwnÂ? postaciÂ? byÂ? Deamon. Jest rewelacyjny, i cho??by dla niego warto czyta?? tÂ? trylogi?? ;-)

Aha, co jest jeszcze ciekawe... To, Â?e nie zawsze dobro oznacza dobro. W tym przypadku PiekÂ?o oznacza coÂ? zupeÂ?nie przeciwnego naszym og??lnym wierzeniom...

OkÂ?adki pi??kne sÂ?, same wydanie jest hmm ok, czcionka przyst??pna, ale... Nie trawi?? liter??wek w tekÂ?cie, ale juÂ? nienawidz?? jak przez dwie linijki jest Â?Â?czony tekst. Wydawnictwo mogÂ?o bardziej si?? przyÂ?oÂ?y?? do korekty, jednakÂ?e wybaczam bo to ich "debiut" byÂ?.

Niestety jak na razie przeczytaÂ?am tylko pierwszÂ? cz??Â???, mimo tego iÂ? miaÂ?am wypoÂ?yczonÂ? drugÂ? cz??Â??? z biblioteki, ale nie zdÂ?Â?yÂ?am przeczyta??... Trzeba to nadrobi?? ;-)

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul
Posty: 781
Rejestracja: 30 paź 2009, 00:07

Post autor: Anne »

PrzeczytaÂ?am wszystkie cztery tomy i jestem zachwycona. Autorka stworzyÂ?a nietypowy Â?wiat w kt??rym nie wszystko jest takie do jakiego si?? przyzwyczailiÂ?my.
kaÂ?dy tom oferuje nam duÂ?Â? dawk?? znakomitego fantasy w Â?wiecie w kt??rym rzÂ?dzÂ? kobiety. Nie sÂ? one jednak niewinnymi istotami ale okrutnymi czarownicami kt??re potrafiÂ? zadawa?? cierpienie nie gorzej niÂ? faceci. Przyznam si?? szczerze, Â?e bardzo podoba mi si?? ten pomysÂ? z kobietami jako tÂ? strona dominujÂ?cÂ?. Pokazuje Â?wiat w kt??rym faceci robiÂ? to co w naszych realiach robiÂ? kobiety.
Pierwszy tom jest troch?? trudny do przeczytania. Jest w nim duÂ?o zagadnie?? politycznych Â?wiata przedstawionego a do tego autorka nie or razu tÂ?umaczy jak ten Â?wiat wyglÂ?da.
W kolejnych tomach czytelnik wie juÂ? wi??cej o realiach jakie panujÂ? w ksiÂ?Â?kach i czyta si?? coraz lepiej.
@lma, wÂ?tku romantycznego nie ma tylko w pierwszym tomie poniewaÂ? w kolejnych jednak miÂ?oÂ??? odgrywa waÂ?nÂ? rol??.
Zako??czenie trylogii jest takie jakie ja lubi?? najbardziej. Autorka nie napisaÂ?a dokÂ?adnie jak potoczÂ? si?? losy gÂ???wnych bohater??w i dopiero w kolejnym tomie z opowiadaniami wszystko ostatecznie jest wyjaÂ?nione.

Polskie wydanie jest debiutem nowego wydawnictwa wiec wybaczam im liter??wki jakie si?? pojawiÂ?y i dzi??kuje im, Â?e wÂ?aÂ?nie tÂ? seriÂ? zacz??li dziaÂ?alnoÂ???. Czcionka mi si?? podobaÂ?a i og??lnie caÂ?a forma ksiÂ?Â?ki przypadÂ?a mi do gustu.

Na zako??czenie napisz??, Â?e ksiÂ?Â?ki Bishop nie sÂ? dla kaÂ?dego. Trzeba mie?? do nich cierpliwoÂ??? poniewaÂ? czasami niekt??re fragmenty trzeba czyta?? po kilka razy. Sama tematyka i spos??b pisania r??wnieÂ? moÂ?e nie przypaÂ??? do gustu.
Ja osobiÂ?cie jest oczarowana tw??rczoÂ?ciÂ? Anne Bishop i b??d?? zachwala?? histori?? Krwawych poniewaÂ? jest to kawaÂ? dobrej fantastyki kt??ra wyr??Â?nia si?? na tle innych ksiÂ?Â?ek.
Nothing is true. Everything is permitted.

Awatar użytkownika
Loleczka
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 1180
Rejestracja: 19 sty 2010, 23:57

Post autor: Loleczka »

Faktycznie wÂ?tek romansu w pierwszym tomie praktycznie nie istnieje, ale przede wszystkim jest to najlÂ?ejsza cz??Â??? pod wzgl??dem brutalnoÂ?ci biorÂ?c pod uwag?? pozostaÂ?e tomy. I to chyba wÂ?aÂ?nie w tej cz??Â?ci najwi??cej si?? Â?miaÂ?am. ChociaÂ?, moÂ?e jednak nie. W kaÂ?dym tomie byÂ?y takie momenty gdzie pÂ?akaÂ?am z rozpaczy bÂ?dÂ? b??lu i wyÂ?am ze Â?miechu. JeÂ?li chodzi o Â?miech, to wina oczywiÂ?cie pyta?? Jaenelle i unikania odpowiedzi na nie wszystkich m??Â?czyzn w jej Â?yciu. ByÂ?y r??wnieÂ? momenty gdy siedziaÂ?am z rozdziawionÂ? buziÂ? i gorÂ?czkowo zastanawiaÂ?am si?? co dalej.
KsiÂ?Â?ka faktycznie nie dla kaÂ?dego, bo niekt??rzy mogliby si?? zniech??ci?? bÂ?dÂ? wr??cz znudzi?? poczÂ?tkiem, natomiast nie nazwaÂ?abym jej ksiÂ?Â?ka dla sadyst??w bÂ?dÂ? zbocze??c??w. Osoba, kt??ra pisaÂ?a takÂ? recenzj?? nie przeczytaÂ?a chyba wszystkich tom??w, bo trylogia czytana oddzielnie ma zupeÂ?nie inny wymiar niÂ? czytana w caÂ?oÂ?ci.
Bardzo polecam kaÂ?demu. Nawet jeÂ?li komuÂ? nie podpasuje to warto zna??.
P.S. Uwielbiam Saetana i jego pokr??conÂ? rodzink??. Tak samo jak "maÂ?y dw??r".
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 11:42 przez Loleczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem sobą. A kim innym powinnam być? Przecież nie zmienię się w ciebie.

Awatar użytkownika
Selene
Posty: 76
Rejestracja: 27 paź 2009, 20:27

Post autor: Selene »

Trylogia Czarnych Kamieni staÂ?a si?? jednÂ? z moich ulubionych. PrzeczytaÂ?am wszystkie tomy pomimo iÂ? jak ktoÂ? zauwaÂ?yÂ? sÂ? to ksiÂ?Â?ki dla dorosÂ?ych. Musz?? si?? wam przyzna??, Â?e zwyczajnie tego nie zauwaÂ?yÂ?am kupujÂ?c "C??rk?? Krwawych". Ale skoro juÂ? jÂ? miaÂ?am to przeczytaÂ?am i mimo wszystko nie Â?aÂ?uj??.

Na poczÂ?tku byÂ?o ci??Â?ko. Nie mogÂ?am poÂ?apa?? si?? kto jest kim. J??zyk byÂ? dla mnie trudny i dopiero w poÂ?owie pierwszego tomu zrozumiaÂ?am o co chodzi, poznawaÂ?am wszystkich bohater??w i prawa rzÂ?dzÂ?ce ich Â?wiatem. Potem byÂ?o juÂ? tylko lepiej, wciÂ?gn??Â?am si?? i sko??czyÂ?am czyta?? bardzo szybko. Zako??czenie byÂ?o dziwne, czego si?? spodziewa?? skoro caÂ?a ksiÂ?Â?ka skÂ?ada si?? z brutalnych i niekiedy obrzydliwych scen, ale i tak czytaÂ?am je z zapartym tchem.
Od poczÂ?tku polubiÂ?am Daemona, wÂ?aÂ?ciwie jest on mojÂ? ulubionÂ? postaciÂ? i czytaÂ?am dalsze cz??Â?ci gÂ???wnie dla niego. Jeanelle nie wbudziÂ?a we mnie aÂ? tak duÂ?ej sympatii jak Daemon, Lucivar i Saetan (swojÂ? drogÂ? Â?wietna rodzinka :-P ), a nawet chwilami mnie irytowaÂ?a. Troche smutno byÂ?o w "Dziedziczce cieni", gdzie byÂ?o maÂ?o Daemona, ale i tak byÂ?a ona lepsza od pierwszej cz??Â?ci. A "Kr??lowa ciemnoÂ?ci" to juÂ? w og??le najlepsza ze wszystkich. Dawno nie miaÂ?am tak, Â?e raz si?? Â?miaÂ?am, a raz pÂ?akaÂ?am. Nie spodziewaÂ?am si??, Â?e ksiÂ?Â?ki mogÂ? wywoÂ?a?? u mnie takie skrajne emocje. "Serca Kaeleer" wprost nie mogÂ?am si?? doczeka??. Niedawno sko??czyÂ?am czyta?? i powiem, Â?e jest to ksiÂ?Â?ka, kt??ra doskonale uzupeÂ?nia caÂ?Â? histori?? Krwawych. Nie doÂ???, Â?e poznajemy przeszÂ?oÂ??? Seatana to jeszcze pojawia si?? kontynuacja trzeciego tomu i historia miÂ?osna... :) Wszystkim gorÂ?co polecam, nie zawiedziecie si?? na tym zbiorku opowiada??.

JeÂ?eli chodzi o spos??b wydania ksiÂ?Â?ki to okÂ?adki mi si?? podobajÂ? strasznie, do czcionki teÂ? nic nie mam, ale liter??weki...Bradzo mnie denerwowaÂ?y te poÂ?Â?czone ze sobÂ? wyrazy. Na szcz??Â?cie w kolejnych tomach byÂ?o znacznie mniej bÂ???d??w, a w 4 cz??Â?ci chyba nie byÂ?o ich wcale. Jeszcze jedna rzecz mnie troch?? denerwowaÂ?a a mianowicie sÂ?owo: zniknÂ?Â?, ale w sensie takim, Â?e np. zniknÂ?Â? Â?wiece. Na poczÂ?tku myÂ?laÂ?am, ze to kolejny bÂ?Â?d, ale okazaÂ?o si??, Â?e jednak nie. To tyle jeÂ?eli chodzi o wady ksiÂ?Â?ki, kt??re w moim odczuciu znikajÂ? zast??powane doskonaÂ?Â? treÂ?ciÂ?. Jestem ciekawa kiedy Initium wyda kolejne cz??Â?ci, mam nadziej??, Â?e nie b??dÂ? zwleka?? zbyt dÂ?ugo.

Awatar użytkownika
Oksa
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 1824
Rejestracja: 07 lut 2010, 14:34

Post autor: Oksa »

Jeanelle moÂ?e rzeczywiÂ?cie nie wzbudziÂ?a we mnie aÂ? tak mocnej sympatii jak Deamon czy Lucivar, ale jest to nadal Â?wietna i peÂ?na tragizmu posta??. Opr??cz tych bohater??w bardzo teÂ? polubiÂ?am Surreal, a szczeg??lnie jej teksty i rozmowy z Lucivarem albo innym m??skim bohaterem (szczeg??lnie w opowiadaniu "Serce Kaeleer" - tak w ko??cu dostaÂ?am IV ksiÂ?g?? i juÂ? przeczytaÂ?am :mrgreen: )

Jest za to jedna rzecz, kt??ra mnie strasznie denerwowaÂ?a, ot??Â? w "Kr??lowej ..." i opowiadaniu "Serce ..." jest co jakiÂ? czas wzmianka o tym, Â?e wiele os??b z dworu Jeanelle ma nadal za zÂ?e Deamonowi gr??, kt??rÂ? podjÂ?Â? z DorotheÂ? i Hekatah, aby Kr??lowa miaÂ?a czas, Â?eby nabra?? mocy i uwolni?? jÂ?. ByÂ?o to okrutne, zgadzam si??, ale r??wnieÂ? zadbaÂ? o to, Â?eby wszystko byÂ?o iluzjÂ?, nic nikomu si?? nie staÂ?o i mogli przeÂ?y??. Gdyby oni byli zmuszeni do czegoÂ? takiego, to ciekawa jestem jak kaÂ?dy by si?? zachowaÂ? (nie wspominajÂ?c juÂ? o tym, Â?e Lucivar pozwoliÂ? przez kilka lat wierzy?? Deamonowi, Â?e Jeanelle zostaÂ?a przez niego skrzywdzona). Strasznie mnie to wkurzaÂ?o i znacznie wpÂ?ywaÂ?o (obniÂ?aÂ?o) na sympati?? do przyjaci??Â? Jeanelle z I czy II kr??gu. Chyba tylko Seatan, Surreal i krewniacy zrozumieli jak bardzo si?? poÂ?wi??ciÂ? i zrozumieli to.
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul
Posty: 781
Rejestracja: 30 paź 2009, 00:07

Post autor: Anne »

PisaÂ?am jakiÂ? czas temu do wydawnictwa z pytaniem kiedy wyjdzie kolejny tom. Odpisali mi, Â?e we wrzeÂ?niu a kolejny dopiero w przyszÂ?ym roku. Wiem, Â?e to dÂ?ugo ale wydaje mi si??, Â?e warto czeka?? i moÂ?e jeszcze coÂ? si?? zmieni i szybciej wydadzÂ?.


Wiesz Oksa, czasami r??wnieÂ? zastanawiaÂ?am si?? nad zachowaniem przyjaci??Â? Kr??lowej po tej maÂ?ej gierce Daemona. ByÂ?a to trudna sytuacja i przekonanie, Â?e m??gÂ?by on kogoÂ? skrzywdzi?? wzi??Â?o g??r?? nad tym, Â?e robiÂ? to w dobrej wierze. MyÂ?l??, Â?e na poczÂ?tku mogli mie?? do niego jakieÂ? pretensje ale z czasem powinni uÂ?wiadomi?? sobie, Â?e zrobiÂ? wszytko aby da?? Kr??lowej czas.

Pami??tam, Â?e podczas czytania pierwszego tomu zupeÂ?nie nie wiedziaÂ?am czego mam si?? spodziewa??. Motyw ze szczurami byÂ? straszny przewaÂ?nie kiedy ktoÂ? podczas czytania wyobraÂ?a sobie cala sytuacj??.

Dodam, Â?e mojej mamie r??wnieÂ? bardzo podobaÂ?a si?? ta seria. Nam??wiÂ?am ja aby przeczytaÂ?a podczas wolnego i wciÂ?gn??Â?a si??. PodobaÂ?o jej si?? to, Â?e ksiÂ?Â?ki sÂ? inne od tych jakie czytaÂ?a do tej pory.
Nothing is true. Everything is permitted.

Awatar użytkownika
Loleczka
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 1180
Rejestracja: 19 sty 2010, 23:57

Post autor: Loleczka »

Wydaje mi si??, Â?e to dlatego, Â?e jego przeznaczeniem byÂ?o zosta?? kochankiem Czarownicy. MaÂ?o kto o tym wiedziaÂ?. Przyznam szczerze, Â?e i ja miaÂ?am chwile zwÂ?tpienia. Aktor z niego jest na prawd?? dobry.
Og??lnie, to chyba najbardziej wkurzaÂ?a mnie Hekatah, Dorothea i matka Lucivara (ona zwÂ?aszcza w "Serce Kaeleer").
Jestem sobą. A kim innym powinnam być? Przecież nie zmienię się w ciebie.

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul
Posty: 781
Rejestracja: 30 paź 2009, 00:07

Post autor: Anne »

Matka Lucivara byÂ?a najbardziej wkurzajÂ?cÂ? babÂ? jaka pojawiÂ?a si?? w serii. Za kaÂ?dym razem kiedy si?? pojawiaÂ?a zastawiaÂ?am si?? kiedy wreszcie ktoÂ? jej coÂ? zrobi. Najbardziej denerwowaÂ?o mnie to jak ingerowaÂ?a w Â?ycie swojego syna.

Daemon przez caÂ?e swoje Â?ycie musiaÂ? gra?? podczas swoich wizyt na dworach wi??c nic dziwnego, Â?e aktor z niego jest niezÂ?y. Przyznam si?? szczerze, Â?e nie raz mu wsp??Â?czuÂ?am tego co musiaÂ? robi?? i co przeszedÂ?. Podobnie byÂ?o zresztÂ? z jego bratem.
MaÂ?o kto wiedziaÂ? o jego przeznaczaniu ale nie moÂ?na teÂ? do ko??ca wini?? przyjaci??Â? Jeanelle za ich zachowanie. MyÂ?leli, Â?e ich zdradziÂ? i zostawiÂ? Kr??lowÂ? kt??ra dla nich byÂ?a wszystkim. MyÂ?l??, Â?e sama byÂ?abym troch?? wkurzona.
Nothing is true. Everything is permitted.

Awatar użytkownika
Oksa
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 1824
Rejestracja: 07 lut 2010, 14:34

Post autor: Oksa »

Ok, mieli prawo by?? wzburzeni, zniesmaczeni, nie ufa?? mu i obawia?? si?? niego po tym wszystkim. Ale, ale, do cholery, wszyscy przyjaciele Jaenelle nauczyli si?? jej ufa?? i ufa?? jej osÂ?dowi, a tym bardziej sobie nawzajem. Tak wi??c dziwi mnie, Â?e akurat jemu, m??Â?czyÂ?nie, na kt??rego czekaÂ?a tyle lat i nie chciaÂ?a by?? z nikim innym, kt??rego zawsze broniÂ?a i, kt??ry tyle dla niej zrobiÂ?, nie mogli da?? jakiegoÂ? kredytu zaufania. To byÂ? teÂ? brak zaufania dla Jeanelle, Â?e mogÂ?a pozwoli?? na takie dziaÂ?anie z jego strony. Po tym wszystkim uwielbiaÂ?am jeszcze bardziej Surreal, kobiet??, kt??ra prawie w kaÂ?dej sytuacji potrafi dojrze?? sedno czyjegoÂ? dziaÂ?ania. I tu r??wnieÂ? si?? nie pomyliÂ?a. Po poczÂ?tkowym przeraÂ?eniu zacz??Â?a dostrzega?? luki. I uwierzyÂ?a w niego. Ja w Deamona wierzyÂ?am do ko??ca ;-)
MaÂ?o kto wiedziaÂ? o jego przeznaczaniu ale nie moÂ?na teÂ? do ko??ca wini?? przyjaci??Â? Jeanelle za ich zachowanie. MyÂ?leli, Â?e ich zdradziÂ? i zostawiÂ? Kr??lowÂ? kt??ra dla nich byÂ?a wszystkim. MyÂ?l??, Â?e sama byÂ?abym troch?? wkurzona.
Owszem, ale wszystko si?? sko??czyÂ?o, a oni co? Nadal niezadowoleni? Nikt si?? nie pokwapiÂ?, Â?eby zastanowi?? jakim obrzydzeniem napawaÂ?o go to, co robiÂ? i jak przy tym cierpiaÂ??
Matka Lucivara byÂ?a najbardziej wkurzajÂ?cÂ? babÂ? jaka pojawiÂ?a si?? w serii.
Czekam na ksi??g??, w kt??rej ta dzi**a zginie zasÂ?uÂ?onÂ? Â?mierciÂ?.
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

Awatar użytkownika
Selene
Posty: 76
Rejestracja: 27 paź 2009, 20:27

Post autor: Selene »

Anne pisze:Matka Lucivara byÂ?a najbardziej wkurzajÂ?cÂ? babÂ? jaka pojawiÂ?a si?? w serii.
CaÂ?kowicie si?? z tym zgadzam. A juÂ? w szczeg??lnoÂ?ci w "Sercu Kaeleer" kaÂ?da wzmianka o niej bardzo mnie draÂ?niÂ?a. TeÂ? czekam aÂ? w ko??cu Luthivan dostanie to na co zasÂ?uguje.
Oksa pisze:Owszem, ale wszystko si?? sko??czyÂ?o, a oni co? Nadal niezadowoleni? Nikt si?? nie pokwapiÂ?, Â?eby zastanowi?? jakim obrzydzeniem napawaÂ?o go to, co robiÂ? i jak przy tym cierpiaÂ??
No wÂ?aÂ?nie. Po wszystkim miaÂ?am Â?al do przyjaci??Â? Jeanelle. Dlaczego nie starali si?? si?? go zrozumie??? PrzecieÂ? dla Daemona nie byÂ?a to przyjemna gra. To co zrobiÂ? byÂ?o strasznym przeÂ?yciem teÂ? dla niego. Bardzo wiele go to kosztowaÂ?o i strasznie cierpiaÂ?.

Awatar użytkownika
Czarownica
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 2714
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:52

Trylogia Czarnych Kamieni

Post autor: Czarownica »

Luthvian jest wkurzajÂ?cÂ? babÂ?, w tym zgadzam si?? z Wami.
Natomiast warto przeczyta?? "Kr??lowÂ? ciemnoÂ?ci" - tam jest o jej dalszych losach str.327 i 328 ksiÂ?Â?ki co wi??cej Lucivar ostatecznie jej wybacza.,MyÂ?l?? Â?e to wystarczajÂ?ce wyjaÂ?nienie jej los??w.,

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul
Posty: 781
Rejestracja: 30 paź 2009, 00:07

Post autor: Anne »

Selene pisze:
Oksa pisze:Owszem, ale wszystko si?? sko??czyÂ?o, a oni co? Nadal niezadowoleni? Nikt si?? nie pokwapiÂ?, Â?eby zastanowi?? jakim obrzydzeniem napawaÂ?o go to, co robiÂ? i jak przy tym cierpiaÂ??
No wÂ?aÂ?nie. Po wszystkim miaÂ?am Â?al do przyjaci??Â? Jeanelle. Dlaczego nie starali si?? si?? go zrozumie??? PrzecieÂ? dla Daemona nie byÂ?a to przyjemna gra. To co zrobiÂ? byÂ?o strasznym przeÂ?yciem teÂ? dla niego. Bardzo wiele go to kosztowaÂ?o i strasznie cierpiaÂ?.
Tak cierpiaÂ? i to bardzo w ko??cu musiaÂ? dziaÂ?a?? przeciw tej kt??rÂ? kochaÂ? z kobietÂ? kt??rej nienawidziÂ?.
Urazy trudno si?? wybacza i myÂ?l??, Â?e niekt??rym trzeba na to wi??cej czasu. Poza tym kaÂ?de z nich mogÂ?o czu?? si?? w jakiÂ? spos??b odsuni??te od tego wszystkiego poniewaÂ? nie wiedzieli co zamierza Daemon zrobi??. Do tego trzeba pami??ta??, Â?e m??wimy tutaj o dworze Kr??lowej kt??ra byÂ?a osobÂ? najwaÂ?niejszÂ? a jej kochanek niestety schodzi na dalszy plan nawet pomimo tego, Â?e kaÂ?dy z nich go w jakimÂ? stopniu szanowaÂ? itd.
Daemon pomimo, Â?e od samego poczÂ?tku byÂ? jednym z moich ulubie??c??w na samym ko??cu dodatkowo pokazaÂ? do jakich poÂ?wi??ce?? jest zdolny. Nie kaÂ?dy potrafiÂ?by stworzy?? takie "przedstawienie" kt??re pomogÂ?o zniszczy?? zÂ?o panoszÂ?ce si?? w kr??lestwie.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2010, 21:08 przez Anne, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing is true. Everything is permitted.

Awatar użytkownika
Oksa
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia
Posty: 1824
Rejestracja: 07 lut 2010, 14:34

Post autor: Oksa »

Poza tym kaÂ?de z nich mogÂ?o czu?? si?? w jakiÂ? spos??b odsuni??te od tego wszystkiego poniewaÂ? nie wiedzieli co zamierza Daemon zrobi??.
To prawda, tylko, Â?e skÂ?d w takim razie pretensje do niego, a nie do Jaenelle? Razem wszystko przecieÂ? zaplanowali, wr??cz sam pomysÂ? wyszedÂ? od Kr??lowej.

A w og??le to mogÂ?a zaÂ?Â?czy?? t?? swojÂ? dzikÂ? furi?? do oczu, wyjaÂ?ni?? si?? z ich braku uczestnictwa w planie i powiedzie?? im wszystkim co z nimi zrobi, jeÂ?li nie zaniechajÂ? tej dezaprobaty wobec jej m??Â?czyzny :mrgreen:
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serie, sagi i cykle”