Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
The World of Kinsmen
Autor Wiadomość
Oksa 
Gawron

Wysłany: 2013-06-11, 23:14   The World of Kinsmen

1. Silent Blade

Old hatreds die hard. Old love dies harder.

On Meli Galdes’ home planet, the struggle for power is a bloody, full-contact sport—in business and on the battlefield. For years her lethal skills have been a valuable asset in advancing her family’s interests. She’s more than earned her right to retire, but her kinsmen have one last favor to ask.

Kill the man who ruined her life.

Celino Carvanna’s razor-sharp business acumen—and skills with a blade—won him the freedom to do as he pleases. There’s only one thing he can’t seem to control—his reaction to the mysterious woman who tantalizes his senses. Her eyes alone set his blood simmering, stirring ridiculous adolescent fantasies about breasts and honey. With a few words she dissects his soul. Who is she? And how does she slide so easily under his well-guarded skin?

It’s almost too easy to draw Celino within the kill zone. Meli plans to revel in him. Drink him in. Wring every drop of pleasure out of every moment.

And when she’s sure he belongs to her, she will finally repay a decade’s worth of pain—in a single, brutal dose of reality.

2. Silver Shark

Claire Shannon is a Kinsman, a woman gifted with enhanced mental capabilities. Her skills and her life were taken over by the military to fight in war that has raged on her home planet for decades. But as the war ends, she is forced to hide her abilities in order to make a new life for herself as a civilian. It’s a new persona, a new planet and new job that has her crossing paths with the powerful and alluring Venturo Escana. Is she strong enough to hide her true nature from her perceptive new boss? And as they grow closer, will she even still want to try?

Komentarz: Silent Blade jeszcze nie czytałam, ale spokojnie, nadrobię. Silver Shark jest za to jednym z moich ulubionych ebooków Andrewsów. Podoba mi się zarówno kreacja świata, jak i bohaterów. Akcja nie jest może bardzo dynamiczna, ale z ciekawością śledziłam, jak Claire, żołnierz, radziła sobie z pracą w zwykłej firmie, ukrywając swoje możliwości. Była osobą tak twardo stąpającą po ziemi, że musiałam ją polubić. Mam trochę słabość do podobnego jej pragmatyzmu, może dlatego, że potrafię się z tym utożsamić.

Venturo oprócz tego, że ma zabójcze imię jest też zabójczo przystojny, świetnie zbudowany no i w ogóle zabójczy. Taki trochę typowy Andresowski charakter :-P No dobra trochę się naśmiewam, ale prawda jest taka, że go polubiłam ;-)

Fajnie się czyta, polecam.

Odpowiedz do tematu