Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Claymore
Autor Wiadomość
mroczna88 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2016-08-21, 13:46   Claymore

Ostatnimi czasy brakuje mi porządnych kobiecych postaci. Nie tylko w anime typu fantasy, ale także w jakimkolwiek innym. Niemal wszystkie są rozmemłane, przesłodziutkie lub sikające po nogach za głównym bohaterem. Nie wspominając o ich głosach, spośród których wiele wskakuje na pasma słyszalne jedynie przez psy.
Postanowiłam więc sięgnąć po nieco starszą produkcję z roku 2007, która od czasu do czasu rzucała mi się w oczy na tumblru. I była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu.

Claymore to nadana im przez ludzi nazwa wojowniczek, które są w połowie ludźmi, a w połowie Yoma - demonami czy też potworami, których ulubioną rozrywką jest wtapianie się w ciało jakiegoś człowieka i mordowanie wszystkich dookoła. Taka makabryczna ciuciubabka. Claymore ma nosa - całkiem dosłownie - do wynajdywania demonów i przedni talent do obcinania im rąk/głów/co-tam-kogo-kręci.
Pierwszą z Claymore - Clare - poznajemy, gdy przybywa do wsi, w której regularnie dochodzi do mordów z udziałem Yomy, której nikt nie może znaleźć. Mocno nią zainteresowany chłopiec, Raki, chodzi za nią niczym pies i wskutek mniej lub bardziej makabrycznych wydarzeń staje się jej towarzyszem wyprawy i odkrywa coraz to nowe tajemnice otaczające kobiety Claymore.

Tym, co mnie w końcu przekonało do Claymore, była informacja o tym, że takiego shojo-ai (anime z podtekstem lesbijskim) dawno już nie było. Dodałam do tego postać, która wygląda na zaradną/morderczą i popatrzyłam na kreskę, po czym uznałam, że dobra. Raz kozie śmierć. Widywałam zapewne gorsze rzeczy.

Grafika jest przepiękna. Mroczne, ciemne tła, a na ich tle jasnowłose, srebrnookie, piękne kobiety, których twarze, niczym lalki, powodują lekki dyskomfort. Ich zbroje, miecze, styl walki... Zakochałam się. Bywały odcinki, w których sceny walki oglądałam po tysiące razy.
Żadna z nich nie jest płaczliwą beksą. Wszystkie są wręcz nadnaturalnie spokojne, przynajmniej dopóki coś naprawdę ich nie zdenerwuje. Z biegiem odcinków tych momentów jest coraz więcej.
I coraz więcej jest shoujo-ai.
Kiedy przeczytałam opis i doszłam do tego chłopca, który podąża za wojowniczką, w pierwszym odruchu wywróciłam oczami tak mocno, że aż mnie zabolały. Potem dopiero dowiedziałam się, że ich relacja jest mocno siostrzano-braterska. A wszystkie kobiety Claymore mają tę jedną przyjaciółkę, dla której byłyby gotowe zrobić wszystko. Ich więzi są tak silne, że pomimo oczywistej aseksualności, można dopatrzyć się tu głębokich uczuć. Wszystko do tego jest podane ze smakiem i subtelnością, bez przesadnych wyznań.

Jeśli chodzi o samą fabułę, to od samego początku byłam zainteresowana kim są Claymore, kim jest Clare, jakie są ich motywy, jakie relacje. Ten świat wciąga już choćby tylko tym, że odkrywa sekrety powolutku, pomalutku, warstwa za warstwą. A każda warstwa skrywa coraz większy horror i ból.

To nie jest pozytywne anime. Momentami jest bardzo ciężkie. Flaki i krew walają się po ekranie, brutalność nie jest niczym zaskakującym. Jest przerażająco smutne i ocieka samotnością. Po obejrzeniu każdego odcinka można załapać lekką deprechę.

A mimo to polecam z całego serca. To tylko jeden sezon, dwadzieścia sześć odcinków, a i tak wydaje się, że jest tego zbyt wiele, jak na moje miękkie serce.

EDIT:
Zapomniałam wspomnieć o muzyce! Opening i ending nie zapadają szczególnie w pamięć, ale w trakcie walk muzyka jest szybka, mocna i elektryzuje. Gdy zaś przychodzi do melancholii, mamy pełen popis klasyki chwytającej za gardło. Można się zachwycić.

Odpowiedz do tematu