Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tim Burton
Autor Wiadomość
Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-08-23, 10:05   Tim Burton

Prawdziwe nazwisko: Timothy Walter Burton
Data urodzenia: 1958-08-25
Miejsce urodzenia: Burbank, Kalifornia, USA

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent; nie ukończył liceum, a mimo to dostał się na wydział animacji do California Institute of the Arts. Swoją karierę rozpoczynał jako animator w studiu Walta Disneya, gdzie pracował m.in. nad kreskówką Rox i Rouky. Pierwszym filmem fabularnym wyreżyserowanym przez niego był Sok z żuka. Kolejny film (Batman) uczynił z Burtona gwiazdę pierwszego formatu.

W 1989 artysta otworzył własną firmę produkcyjną Tim Burton Productions.

Związany z aktorką Heleną Bonham-Carter, z którą ma syna Billy'ego Raya (ur. 4 października 2003) oraz córkę Nell (ur. 15 grudnia 2007).

Cechy charakterystyczne twórczości:

- Często pracuje z aktorem Johnnym Deppem, twórcą muzyki filmowej Dannym Elfmanem i Heleną Bonham Carter
- Często pokazuje w filmach martwe psy, klaunów, owce, poskręcane drzewa, latarnie z wydrążonej dyni i strachy na wróble
- W większości filmów umieszcza scenę przy stole
- Jego filmy najczęściej mają gotycki podtekst
- Indywidualizuje logo początkowe filmu
- W jego filmach można zauważyć wpływ grafik Edwarda Goreya
- Często używa cieni, by stworzyć straszny, złowieszczy klimat filmu
- Jego dzieła zawierają dość dużo czarno-białych pasków, krętych spiral i zakręconych krawędzi
- Postacie z jego filmów często mają długie nogi i małe stopy oraz bladą skórę. Często w jego filmach pojawiają się bohaterowie z podkrążonymi oczami, co wzięło się z tego, że Tim Burton cierpi na bezsenność
- W swoich filmach pokazuje często głównych bohaterów jako postacie, które nie radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością i z problemami dotyczącymi normalnego życia. Z tego powodu są oni odrzucani i nieakceptowani.
- Jego filmy zazwyczaj mają morał lub pouczenie, które można wywnioskować z treści.
Źródło: wikipedia

Filmografia (reżyseria):

1971 Wyspa Doktora Agora
1979 Stalk of the Celery
1982 Vincent
1982 Luau
1982 Hansel and Gretel
1984 Frankenweenie
1985 Wielka przygoda Pee Wee Hermana
1985 Aladyn i jego cudowna lampa (odcinek Faerie Tale Theatre)
1985-1989 Alfred Hitchcock Presents
1988 Sok z żuka
1989 Batman
1990 Edward Nożycoręki
1992 Powrót Batmana
1994 Ed Wood
1996 Marsjanie atakują!
1999 Jeździec bez głowy
2001 Planeta Małp
2003 Duża ryba
2005 Charlie i fabryka czekolady
2005 Gnijąca panna młoda Tima Burtona
2007 Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street
2010 Alicja w Krainie Czarów
2011 Mroczne cienie
2012 Frankenweenie
2014 Addams Family, The

Oglądałam stąd kolejno "Sok z żuka" - taki stary, trochę kiczowaty, ale co z tego - i tak mi się podobał, a nawet lekko mnie przestraszył (byłam mała ok!?). Bardzo fajna rola Winony Ryder.

"Batman" i "Powrót Batmana" - naprawdę uwielbiam Mrocznego Rycerza Nolana, ale te dwie pierwsze części Batmana z Jackiem Nicholsonem w roli Jokera, Michelle Pfeiffer jako Catwoman oraz Dany DeVito grający Pingwina... to było dla mnie mistrzostwo. Ten gotycki klimat Gotham, trochę bajkowy (ale w straszny sposób), świetna muzyka i kostiumy... to pozostanie dla mnie ideałem ekranizacji "nietoperka" :-P

"Edward Nożycoręki" - kolejny raz Winona Ryder, ale przede wszystkim niesamowity John Depp, najczęściej występujący aktor u Burtona. Szczegółów filmu nie pamiętam, ale wiem, że mnie zauroczył, więc radzę nadrobić, kto jeszcze nie widział. Po prostu klasyk filmowy.

"Marsjanie atakują!" - może i głupawe, ale niech mnie jak leci w TV to oglądam ;-) oraz "Planeta małp" - bardzo fajna wersja z moim ulubieńcem Markiem Wahlbergiem.

"Jeździec bez głowy" - uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam wszystko w tym filmie. Makabryczny humor, jego klimat, scenografię, postać Ichaboda Crane'a (Johny Depp) z jego omdleniami i strojeniem min oraz ciekawą fabułę. Bardzo polecam.

"Gnijąca Panna Młoda Tima Burtona" - film animowany z wyważonym, czarnym humorem i super muzyką. Polecam w wersji oryginalnej, gdzie głosu użyczają John Depp i Helena Bonham Carter.

"Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" - Ekranizacja broadwayowskiego musicalu, niezmiennie kojarzy mi się z "Dziewczyną z Jersey" (odgrywali scenę z tego filmu, kto oglądał wie o co chodzi ;-) ) kolejny pokręcony film i kolejny raz John Depp i Helena Bonham Carter (nie wybrażam sobie kogoś innego w roli Pani Lovett). Świetna muzyka, kreacje i scenografia.

Jak widać Tim Burton to zasłużenie jeden z moich ulubionych reżyserów 8-)

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2011-08-23, 11:00   

Uwielbiam filmy tego reżysera, zwłaszcza te w których występuje Johnny Depp (i Helena Bonham Carter). Podoba mi się ich inność (trzeba mieć coś z głową, żeby coś takiego nakręcić :-P ). Z wszystkich jego filmów, jakie widziałam, najbardziej lubię Sweeneya Todda i Edwarda Nożycorękiego.

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2012-03-22, 14:07   

Rok 2012 będzie obfitował (jak na razie) w dwa filmy pana Burtona :)
Na pierwszy rzut idą "Mroczne cienie", które zobaczymy 18 maja http://fan-dom.pl/2012/03...ienie-zwiastun/
Nie mogło w nich zabraknąć naturalnie John'ego Deppa oraz Heleny Bonham Carter. Wygląda na taką miejscami dość głupawą komedyjkę, ale nie ma bata, ja tam idę XD
Kolejny film będzie animowany - Frankenweenie - 18 października http://fan-dom.pl/2012/03...eenie-zwiastun/
Bardzo podobała mi się Gnijąca panna młoda, ale na to się przejdę raczej z sentymentu.

Czy ktoś oglądał "Alicję w krainie czarów"? Ja widziałam kawałek i zdecydowanie spodobało mi to, co widziałam, ale jak wypada całość?

Kometa 
Psychodeliczne Ciało Niebieskie
Red Blooded Woman

Wysłany: 2012-03-22, 15:21   

Jeśli chodzi to Alicję to sceneria jest mistrzowsko bajkowo-horrorowa. Uczta dla oczu. Gra aktorska też niezła - Bonham Carter najlepsza w roli popieprzonej suki (jak zawsze z resztą), Depp bezbłędny jako kolejny wariat, reszta obsady trzyma poziom, ale muszę wam powiedzieć że nie lubię tego filmu. Może to dlatego że nigdy nie lubiłam tej bajki i zawsze mnie drażniła, ale ja nawet nie byłam poirytowana - ja byłam znudzona. Miałam dwa podejścia do tego filmu (raz nawet obejrzałam cały ale z trudem) i usypiałam, ziewałam, pokładałam się, zaraz zajmowało mnie sto różnych innych rzeczy. Brakuje w tym wszystkim jakiegoś takiego polotu, akcji, snuło się to dziewczę od dziwaka do dziwaka, ale nawet jak ją coś atakowało to kwitowałam to leniwym uniesieniem brwi. Czegoś w tym filmie brakuje - i to czegoś ważnego, do tego stopnia że nawet dobrzy aktorzy nie są w stanie go uratować. A może na mnie po prostu ta historia nie działa.

Poza tym jest jeszcze coś... choć film to uczta dla oczu to jednak czułam pewien przesyt, tak jakbym zeżarła z łakomstwa pyszny tort i potem mnie po nim mdliło. Wszystko przejaskrawione i przesadzone nawet jak na Burtona.

Sam już nie wiem. Mnie się po prostu nie podobało.

“…and put a kitchen chair in the boot, which presumably he brought along to have a bit of a sit down because murder can actually be, you know, quite exhausting.”

I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2012-04-17, 11:34   

No nic, zobaczę sama i tak. A pewnie nawet zakupię :-P
Bardzo też jestem ciekawa "Rodziny Addamsów" w 2014 roku, bo wersja w reżyseri Barry'ego Sonnenfelda z 1991 bardzo mi się podobała.

Dopiero niedawno też zobaczyłam, że wchodzący w tym roku do kin "Abraham Lincoln - łowca wampirów" http://www.filmweb.pl/fil...+3D-2012-563280 pochodzi z produkcji Tima Burtona.
Może być ciekawe, reżyseruje Timur Bekmambetow (Wanted - Ścigani, Straż dzienna, Straż nocna). Trailer do obejrzenia tu http://www.youtube.com/watch?v=Upq-x8zviX0

Będzie widowiskowo. Trzeba obejrzeć :mrgreen:

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Wysłany: 2012-04-17, 20:34   

A moim zdaniem Burton to kolejny hollywoodski reżyser który rozmienia się na drobne. Nie żebym jakoś tego nie rozumiał, pewnie też wziąłbym Batmana gdyby mi ktoś zaproponował taką kasę i miałbym taki talent, ale dla mnie to kolejna szmira i zmarnowany czas w kinie. Zgoda, nie przepadam za komiksami i może jestem tendencyjny, ale jak przypomina mi się Gruba Ryba (bo jakoś tak mi się kojarzy po polsku Big Fish - ekstra film na podreperowanie nastroju), to mi żal serce ściska zmarnowanego czasu i środków na jakieś Batmany i Planety Małp itd. Jednym zdaniem, Burton to idealny przykład co kasa robi z talentem. Dobrze, że chociaż od czasu do czasu nakręci coś wspaniałego, na co warto wydać pieniądze kupując bilet w kinie.

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2012-06-07, 15:42   

Ja tam nie widzę u Ciebie żadnej tendencyjności w takiej opinii ;-)
Osobiście nie mam nic przeciwko Batmanowi, bo jak pisałam te dwie części, a szczególnie 2 z Catwoman, lubię najbardziej.
Planeta Małp to fajna przygodówka i w takim znaczeniu dla mnie zostaje - fajnego filmu. Niech sobie będą szmirami, ja tam je lubię :-P

EDIT

Obejrzałam sobie "Mroczne cienie" i myślę, że osobom, którym nie spodobała się Alicja mógłby przypaść do gustu. Czytałam w jakiejś recenzji, że reżyser chyba nie wiedział do końca czy kieruje Cienie do młodszego, czy starszego widza.
Jak dla mnie film jest zdecydowanie dla dorosłych XD

Podobało mi się i polecam. Film jest pełen bardzo ładnych ujęć, cudownej muzyki, porządnej gry aktorskiej i świetnych tekstów. Co prawda, kiedy ja ryłam ze śmiechu, to na sali była cisza, ale no cóż, najwyraźniej scenariusz trafił w mój pokręcony humor :-P
Trochę szkoda, że film to odgrzany kotlet (powstał na podstawie starego serialu o tym samym tytule), ponieważ myślę, że jego najlepsze i najbardziej zaskakujące filmy to te, których sam był pomysłodawcą.
Wszystko tam wraz z humorem sytuacyjnym i sposobem odgrywania ról przez autorów było utrzymane w starej konwencji, przez co również dość specyficzne. Wybaczcie, nie umiem tego inaczej opisać, ale jeśli ktoś obejrzy, to powinien wiedzieć o co chodzi.

Ok, nie jest to najlepszy film Burtona, nie jest bardzo zaskakujący - zakończenie bardzo wielu wątków jest dość przewidywalne - ale bawiłam się na nim świetnie.

Mam nadzieję jednak, że to nie jest już wszystko na co stać reżysera, bo byłaby to bardzo zła wiadomość.

PS. zarąbista piosenka z początkowej sceny, w której ukazany jest jadący pociąg Moody Blues - Nights In White Satin

Oczarował mnie również kawałek Alice Cooper - Ballad of Dwight Fry

destrakszyn 
Destrukcyjna Esencja Wszechświata
Ostra jak komar

Wysłany: 2012-06-15, 19:21   

Także byłam na Mrocznych cieniach i powiem, że szału nie ma, ale nie żałuję wydanych pieniędzy. Na film bardzo przyjemnie się patrzyło - wyraziste, przyciągające oko kolory - i go słuchało - muzyka naprawdę dopasowana fantastycznie. Aczkolwiek uważam, że fabuła jest słabą stroną tej produkcji. Chodzi mi głównie o to, że wszystko działo się... zbyt szybko. Dwie godziny, a zbyt szybko, tak, dobrze widzicie. Może to ma związek z tym, co napisała Oksa - że film powstał na podstawie serialu. Nigdy nie lubiłam takich zagrywek, nic dziwnego, że i teraz nie przypadło mi to do gustu.

Natomiast najmocniejszą stroną był oczywiście humor 8-) Na większość scen po prostu pękałam ze śmiechu, Johny Depp jako po siedemnastowiecznemu staroświecki, nieskończenie elegancki wampir zagubiony w nowoczesności i rozbestwieniu lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku doprowadzał mnie do łez; jego słowa i teksty, tak bardzo niepasujące do ówczesnych czasów, rozbrajały. :)

Aczkolwiek nie mogę się zdecydować, co Burton chciał osiągnąć przez połączenie elementów grozy i komedii w tak... zgrzytliwy sposób. W pewnych momentach humor po prostu nie pasował, zaś w innych - groza. I zwykle właśnie wtedy wahadło pędziło w drugą stronę. Trochę się zawiodłam.

Nothing is true, everything is permitted.

Nic není pravda, vše je dovoleno.

RustyAngel 
Wielbiciel Ciemności
Little Devil

Wysłany: 2013-05-31, 10:12   

Ja tam lubię filmy Burtona.... do niektórych mam sentyment bo widziałam je lata temu jak Sok z żuka.. :)Gnijąca Panna Młoda była rewelacyjna i zawsze chętnie do niej wracam tak samo jak do Charliego i Alicji choć ta druga w wersji 3d była zdecydowanie lepsza niż na ekranie telewizora za Sweetney Todd'a się jeszcze nie zabrałam ale już niedługo no i Mroczne Cienie jak dla mnie rewelacja... :) Uwielbiam Helenę i Depp'a jasne są to filmy raczej specyficzne ale mi pasują i czekam na kolejne :)

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2014-11-25, 16:49   

Wyciągam wątek. Czy ktoś coś wie na temat Rodziny Addamsów, którą miał Tim zrobić? Szukam informacji ale nic pewnego nie ma, tylko domysły.
Co do twórczości Tima Burtona, to jestem jego wierną fanką. Najbardziej chyba kocham Jeźdźca bez głowy i Miasteczko Halloween. Choć ciężko coś wybrać, bo większość jego filmów uwielbiam. :-D

Moje czytanie
http://miszmasz79.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu