Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Trylogia WWW
Autor Wiadomość
hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2013-03-15, 07:25   Trylogia WWW

TRLOGIA: WWW

Autor: Robert J. Sawyer
Wydawnictwo: Solaris

Część I: WWW.Wzrok

Rok wydania: 2012
Ilość stron: 404

Opis z okładki:

Niewidoma od urodzenia, piętnastoletnia Caitlin Decter otrzymuje implant, który ma sprawić, że zacznie widzieć. Niespodziewanie, produkt najnowszej technologii pozwala jej "widzieć" rzeczy niedostępne ludzkiemu oku - procesy zachodzące w wirtualnym świecie.

Chiny próbują ukryć zabójstwo kilkunastu tysięcy ludzi, odcinając swoją część Internetu od reszty świata.

Szympans, komunikujący się z ludźmi w języku migowym, zaczyna przejawiać niezwykłe zdolności artystyczne.

W Sieci budzi się tajemnicza świadomość, która nade wszystko pragnie nawiązać kontakt.

A wszystkie te wydarzenia splatają się w zaskakującą całość w doskonałej powieści Roberta Sawyera „Wzrok”, otwierającej trylogię WWW.

Część II: WWW.Wiedza

Rok wydania: 2012
Ilość stron: 404

Opis z okładki:

Webmind – spontanicznie powstała w Ogólnoświatowej Sieci świadomość – uczy się błyskawicznie. Jego wiedza wzrasta wykładniczo. Oprócz Caitlin Decter, nastoletniej matematycznej geniuszki, która jako pierwsza skontaktowała się z umysłem internetowym, do kontaktu zostają dopuszczeni jej rodzice. Krąg wtajemniczonych powoli się powiększa, a Webmind zyskuje możliwość – poprzez implant wszczepiony w oko Caitlin – widzenia i analizowania świata zewnętrznego.

Ale na trop Webminda wpadają analitycy jednej z rządowych agencji bezpieczeństwa. Istnieje protokół Pandora przygotowany na taki wypadek. Ponieważ samoistna SI będzie powiększać swoją złożoność to należy szybko ją izolować. A jeśli to się nie uda – zlikwidować.

Sytuacja międzynarodowa zaostrza się. Dominacja Chin jest coraz większa. Webmind ma dostęp do wszelkiej wiedzy ludzkiej, historii. Do aktów pięknych, twórczych, ale i rzeczy straszliwych. Poznaje systemy totalitarne, zbrodnie ludobójstwa. Wiele zależy od tego, jak podejdzie do nabytej wiedzy. Zdają sobie z tego sprawę także Caitlin i jej rodzina.
A jak Webmind zareaguje na działania rządowej agencji próbującej go osaczyć i zlikwidować?

Fascynującą powieść, trzymająca w napięciu, świetnie i ze znawstwem tematu napisana.

Część III: WWW.Wolność

Data premiery: 27.06.2013

Opis z okładki:

Rząd USA oficjalnie nie pragnie juz zniszczyć Webmindu, ale nadal śledzi w Sieci jego poczynania. Jeden z pracowników rządowych próbuje zgładzić sztuczną świadomość na własną rękę. Do poparcia swoich działań potrzebuje najlepszych hakerów, ale okazuje się, że oni znikli bez śladu.
Naturalnie podejrzewa, że zlikwidował ich Webmind, okazuje się jednak, że Webmind ma co do nich własne plany.

Moja opinia:

Swego czasu buszując po księgarniach internetowych natknęłam się na Futurospekcję. Oglądałam serial nakręcony na motywach książki (swego czasu szedł w TV). Oczywiście wizja reżyserska mocno odbiegła od pierwowzoru, ale sam pomysł był świetny. Zainteresowałam się tym autorem i znalazłam Trylogię Neandertalską Paralaksa (Hominidzi, Ludzie, Hybrydy). Jakoś opis mnie nie zachęcił. Nie byłam sobie w stanie wyobrazić fabuły. Poszukałam dalej i natknęłam się na trylogię WWW, której opis wydał mi się fascynujący i przemówił do mojej wyobraźni. Wątpliwości budziła jedynie nastolatka.

Książka urzekła mnie od pierwszego słowa, a nastolatka była nastolatką, ale i geniuszem matematycznym (więc znajomość przez nią niektórych pojęć przyjęłam za oczywistość i nie próbowałam kwestionować kogoś kto potrafi zapamiętać 1000 cyfr po przecinku liczy Pi), a jej ojciec to autystyczny geniusz fizyki kwantowej, matka - doktor teorii gier. Także nie zawiodłam się, wręcz przeciwnie. Polecam wszystkim. Trylogia opiera się na klasyce literatury i filmu. Trudno mi powiedzieć jak bym się odniosła do powieści bez znajomości niektórych tematów w niej poruszonych np.: historii Helen Keller (którą znam z filmu, a nie książki), Gier wojennych, Star Treku czy Planety małp. Ideologie poruszane w powieści były mi bardzo bliskie, ponieważ wcześniej przeczytałam Mówcę Umarłych i Ksenocyd. Powstanie świadomości w obu tych seriach jest całkiem inne. Co innego reprezentuje i na innych zasadach działa, ale kwestie czy żyje, czy posiada świadomość, czy ma prawo do życia, czy jest wrogiem ludzkości, czy i jak trzeba to zabić - jest wspólne dla obu serii. Hobo (małpa) została wpleciona celowo. Hobo to nowy gatunek (nowe ogniwo ewolucji), dla niektórych stanowi takie samo zagrożenie jak Webmind, a ukazanie Hobo na tle Planety małp pokazuje poniekąd Ksenocyd jednej rasy przez drugą. Dla kogoś kto uważnie patrzy powieść zawiera wiele symboliki, filozofii i etyki. Pondto główna bohaterka prowadzi bloga. Jakoś do tej pory nie spotkałam się z taką opcją. Trudno się dziwić skoro autor jest prekursorem w tej dziedzinie. Ekspert od neta napisał o nim świetną serię. Fantasyka naukowa naprawdę może być ciekawa i przedstawiona w ciekawy zrozumiały sposób (przeważnie, choć zawsze są wyjątki). Polecam wszystkim nie tylko fanom s-f. Sposób pisania autora spodobał mi się na tyle, że chyba sięgnę po Trylogię Neandertalską.

A na marginesie: Jak można zaplanować taką paskudną okładkę do III części? Żeby skusić młodzież do przeczytania książki.

Odpowiedz do tematu